abOut sCeNe

DON´T TRUST SCENE GIRL PICTURES

5. března 2010 v 13:59 | Dollieee™

How To be a Cute Scene Girl

24. února 2010 v 19:58 | Dollieee™
You don't know why you want to become a cute scene girl and are doing it just because other scene girls are doing it, then you are not being a true kawaii scene. Do you want to be cute because you feel young at heart? Because you like cute anime? Whatever the reason, make sure that making this your style is what you really want and that you know why you want it, or you may regret the decision later.

Adopt a new attitude. You don't need to completely change who you are, but if you're the gloomy or rude type, know that this is not acceptable in the kawaii scene society and you will be labeled a poser. Also know that, since you are trying to have an innocent persona, all swear words should be completely eliminated from your vocabulary. Your attitude needs to have one or more of the following attributes: CUTENESS (of course), sweet as sugar, playful, child-likeness (aka- child-like wonder, child-like happiness, child-like giddiness, child-like mischievousness etc.) If you are more of an introvert, you can go for the ultra shy/sweet type. You MUST be kind toward everyone you meet. Yes, even your worst enemy. But don't be fake or too overly nice or goody-goody as this might annoy people. Be an optimist. Have a positive outlook on life, like that of a child. Always remember to look for the best in people.
Understand that the original concept of the "cute" style came from Tokyo, Japan, and stems from anime (Japanese animation). Know that anime is an all-important aspect of the cute scene style. Kawaii itself is a Japanese word that means "cute" or "pretty".
Start incorporating colors like pink (lots of it!), blue, purple, and some yellow into your wardrobe and accessories. Some red can be good too. Pastels, and bright colors are great. You should think of white as your fashion foundation. A certain amount of black is fine, but try not to have too much of it. Rainbow is also very good.

How To Be A Scene Queen

19. února 2010 v 21:56 | Dollieee™


Work on your self-confidence, as it's a well-known fact that scene queens are always confident. No matter where they are, scene queens think that they are the center of attention. Its all about them, all the time. You need to know that your pretty and learn to love and embrace your flaws. Its important to know who you are and know what you want. Remember whenever you get nervous. Everyone is human just like you.

Don't get overconfident. Nobody wants to interact with someone who puts them down, or acts like a jerk. But don't let people walk all over you, either. You need to know just the right balance. A very important thing to remember is not to say something to remember is not to say anything that could make anybody nervous or embarrassed. Because we have all had those moments. DO NOT manipulate people for being different to you. Don't say " OH im beautiful and i do this and they do that so they are rubbish". They are just being different. And scene kids are very different so this is important. Don't be mean to people.

Get a MySpace page. Constantly update on your life to keep people interested. Blog daily, be active, take pictures, etc. Accept any friend request you get. Also try to make accounts on other popular social networking sites (such as Buzznet or Stickam), because it will only increase your popularity. Update and blog to let people what your doing. Audrey kitching goes on MySpace daily and updates. Add pictures to your main profile, blog, send messages, just do anything that means your busy on some social networking site. Don't talk about it too much either.

MOST COMMON FACTORS FOR SCENE STARDOM

14. března 2009 v 16:45 | *ALi BITCHxCORE*

Scene KID

23. dubna 2008 v 18:49 | *Ali Alien*

How to be SCENE

22. dubna 2008 v 19:15 | *Ali Alien*
no trošku som to zväčšila aby to šlo prečítať :)

Top 5 "scene" sites ©Ali

21. dubna 2008 v 18:45 | *Ali Alien*
mňa len samé hovadiny napadajú takže neni o čom :D
Ale pre tie "new scene girl" je to dosť užitočné :D
[o.1] MySpace www.myspace.com
[o.2] Vampire www.vampirefreaks.com
[o.3] Buzznet www.buzznet.com
[o.4] Bebo www.bebo.com
[o.5] DeviantArt www.deviantart.com

SCENE GIRLS → hlúpe holky posadnuté módou?!

16. dubna 2008 v 18:41 | *Ali Alien*
SCENE GIRLS - Hloupé holky posedlé módou?
Tmavé oení linky a rozuchané vlasy jsou základem!

Slyšeli jste již někdy o pojmu "Scene girl"? Jde o slečnu s rozcuchanými vlasy, černými linkami kolem očí, profilem na Myspace.com, tričkem s motivem Hello Kitty a touhou vyčnívat z davu za každou cenu. Snaha o originalitu, puberťácké hledání "kdo vlastně jsem" nebo jen póza, která za dva měsíce přestane bavit?

Komunikační server Myspace.com je doslova zavalen náctiletými slečinkami, které chtějí mít spoustu přátel, ukazovat svoje fotky světu, poslouchat dobrou muziku a prostě někam patřit. Většina podlehne nějakému hloupému módnímu trendu a snaží se stylizovat do nepřirozeně působícího vzezření, které je právě trendy. Po návalu ubrečených emo dívek jsou tu stejně zmalované, ale o něco veselejší scene girls.


Jak se stát správnou scene girl?

Nejdůležitějším krokem je radikálně změnit svou image. Základem je výrazný, tmavý make up. Černá tužka na oči (pro ty které nemají tolik času se malovat poslouží dobře i černý lihový fix), černé stíny, černá řasenka, černé umělé řasy. Ničím nešetřete, nanášejte obrovské množství, nebojte se, že linka nebude zcela rovná nebo že přetáhnete, protože stejně všechno rozmažete do šedivočerné skvrny, která by měla zdůraznit váš pohled. Pokud stále nevíte, jak na to, video ve kterém ze sebe dělá mladá sympatická holka scene girl, vám napoví.

Scene Queens /cosmogirl.březen 2oo8,. pokračovanie/

8. března 2008 v 22:15 | *Ali Alien*
---pokračovanie.
Chceš být SCENE QUEEN?!
Určite jsi Scene girls na netu viďela- výrazně namalovaná, s barevnými vlasy a jedinečným outfitem vyladěným do posledního detailu. Taková holka se řadí medzi virtuální hvězdy, které vládnou internetu a já smekám před jejich notnou dávkou fantazie, originality a závidím hodiny času, které nutně musí strávit blogováním svích fotek ve Photoshopu a přátelením svími příznivci na Mysace. Mezi Scene komunitou funguje řada psaných i nepsaných pravidel, která se sluší znát, pokud chceš proniknout blíž. Je na čase se sesnámit s největšími královnami ujetého scene stylu.

Scene Queens /cosmogirl 3/2oo8/

20. února 2008 v 20:06 | *Ali Alien*
Chceš být Scene queen?
Celebrity mají odzvoníno! Zelenou teď mají Scene Kids - internetové hvězdy, které si díky ojedinělému vzhledu získávají stále více příznivců!
...

hOw tO be a sCeNe?!

30. ledna 2008 v 18:31 | *tweety ^-^
How tO be a sCeNe QuEEn
1.) Scene Queens sú vždy sebavedomé. nemáš sebavedomie, kto potom si?! Nezáleží kde sa scene queens nachádzajú vždy si myslia ,že sú stredobodom pozornosti.
2.) Maj myspace. Scene Queens sú tiež internetové Queens.
3.)Scene slang je jednoduchý. Stačí používať zvláštne písmenká v slovách napr Rawrrr.
4.) Neustále doplňuj nové fotky na myspace. Posielaj ich ostatným na prehliadnutie. To je najlepšia cesta získať potencionálných fanúšikov.
5.) Nos veľa make-upu. Ale neprežeň to!! nech nevyzeráš ako klaun :)
6.)Tak teraz sme prebrali tvoju tvár a čo vlasy?! Čo s nimi? Obyčajné blond a hnedá sú nudné. BUĎ divoká!! Daj si do vlasov bláznivé farebné prúžky napr. zelené, ružové..atď.
7.) Oblečenie je základ! Povedz , ahoj sexi oblečenie! Toto oblečenie je dobré k vyfoteniu krásnych fotiek.
8.) Maj skvelý telefón ,ktorý môžeš ukazovať. Ideálny je napr. iPhone /i phone je shit :) blackberry 4 ewr! /
Preložené z http://letajici-bagr.blog.cz/rubriky/scene-queens by *Jenny PlasTic*
*poznámky typu, aj tak to bude jak z emom, každý bude mať o tom milný názor, si láskavo nechajte pre seba, emo je o hudbe ale scene je len póza, a to je veľký rozdiel!! aj ked bude za chvíľu každý scene , myslíte si že kebyže to nedávam na blog bolo by to inak? opak, svet sa mení ľudia sa menia a všetko sa rozširuje, myslíte ,že ako sa k nám dostal taký punk?! alebo rap?!

hOw tO dO sCeNe HaiR

25. prosince 2007 v 19:12 | *tweety ^-^
*tHe besT !
*tHe eNd*

sCeNe- wHaT it is ?!

25. prosince 2007 v 13:59 | *tweety ^-^
tak nová rubrika sa pekne založila /sama sa založila ×D /
no tak pre týx čo ešte nevedia čo to je scene tak som taký veľmi rozumný článok našla ^^ :
abOuT sCene styLe
_scene kiDs
Scene kids sú naozaj úžasní a obvykle extrémne krásni.
Scene kids milujú zábavu okolo seba a veľa ľudí si ich myľne pletie s emo kids. Je to ale veľmi podobné. Rozdiel je len v tom že scene kids nedbajú toľko na svojom štýlu hudby a niektorí z nich počúvajú napríklad aj rap s čím sa u emo kids moc často nestretávame.
 
 

Reklama